دلایلی که شما را مجاب میکند به روستای جواهرده رامسر بروید

مرداد ۷, ۱۳۹۶

۲۷ کیلومتر که از رامسر به سمت جنوب غربی حرکت کنید و جاده های پر پیچ و خم را پشت سر بگذارید ، به یکی از قشنگترین مناطق ییلاقی ایران می‌رسید، جایی که به بهشت ییلاقات ایران معروف است. روستای جواهر ده رامسر مثل نگینی در بین جنگل های “سخت سر” خودنمایی میکند و یکی از محبوب ترین روستاهاست.

یکی از قشنگترین جاهای رامسر، عروس شهرهای شمالی ایران، روستای جواهر ده است. روستایی با طبیعتی دلفریب و هوایی خنک که میتواند برای من و شمایی که دلمان رفتن به جایی سرسبز و دور از هیاهو میخواهد، بهترین باشد. چطور برویم؟ از رامسر و بازارش که گذشتید، سه راهی فلسطین را به سمت جنوب رامسر می‌روید تا در جاده جواهرده قرار بگیرید.

جواهر ده و مسیر افسونگرش در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده . رضا شاه برای سهولت رسیدن به روستا، دستور ساختن این مسیر را داده بود و حالا با گذشت این همه سال جواهرده به عقیده خیلی ها تکیه‌ای از بهشت است، جایی که بیشترین و ماندگارترین تصویر آن جنگل های مه آلوداش است

حالا چرا اسمش را گذاشته اند جواهر ده؟  بعضی‌ها می‌گویند اولین حاکم اینجا زنی بود به این نام که بعدها اسمش را برای دهکده به یادگار گذاشت، ولی قصه‌ای دیگر می‌گوید اینجا «جورده» بوده که بعدها به «جواهر ده» معروف شده.  جورده یعنی ده بالا، ولی قصه‌ای دیگر می‌گوید از بس در خاک‌های اینجا گنج و جواهر پیدا شده که نامش را جواهرده گذاشته اند، این شایعه آنقدر قوت گرفته که تا همین چند وقت پیش همینکه از کنار رودخانه صفارود رد می‌شدید مردمی را می دیدید که در آب خم شده و دنبال تکه‌ای طلای درخشان بودند.

این مطلب را از دست ندهید:  راهنمای گردشگری کاشان: نوروز را در کاشان چطور بگذرانیم؟

در جاده جواهر ده میتوانید از ماشین پیاده بشوید و خودتان را به دل جنگل های پر دارو درخت “سخت سر” بسپارید، اینجا جایی است که بساط کباب و قلیان همیشه به راه است. میتوانید خودتان را به یک کاسه آش یا یک استکان چای دکه های کنار جاده هم مهمان کنید. در جاده جواهرده، محلی ها آلوهای جنگلی ترش و مربا و ترشی هم می‌فروشند و جاذبه مسر را دوچندان می‌کنند.

جاده جواهر ده رستوران زیاد دارد، اما این رستوران ها و کافه ها علاوه بر غذای هوس انگیز و خوشمزه‌شان، به گران بودن نیز شهره اند. پررونق ترین این کافه ها، در منطقه ی درمد، در نیمه دوم جاده قرار دارند. کافه جمشید، رستوران سلیمی و رستوران عمو رجب از بهترین رستوران های جاده جواهرده اند که مسافران زیادی برای خوردن غذاهای محلی انتخابشان می‌کنند. در این رستوران ها که قلیان و چای جزو جدایی ناپذیر آنها هستند، میزهایی پر از غذاهای خوش رنگ و لعاب شمالی چیده می‌شود. اگر دلتان ماهی ای که چند دقیقه ای از صیدش بیشتر نگذشته بخواهد، یا کباب ترش و میرزاقاسمی و باقالاقاتوق، میتوانید در یکی از رستوران های این جاده به آن برسید.

جدا از جاده سرسبز رامسر به جواهرده و پارک جنگلی صفارود که میتوان دقایقی در کنار رودخانه و چشمه آب معدنی اش نشست و  به آرامش رسید، دیدنی های روستای جواهرده به همینجا ختم نمی شود. در ۹ کیلومتری این پارک جنگلی، چشمه ای وجود دارد که مردم محلی آب گوارایش را می‌نوشند و به همین دلیل به آن آب معدن می گویند.

این مطلب را از دست ندهید:  دیدنی های اصفهان(2)

آبشارهای فصلی و دائمی مسیر و دیدن دریاچه قو را هم نباید از دست داد.  اما مهمترین جاذبه های گردشگری در مسیر رسیدنتان به روستا اینهاست:

آبشار صفارود در ۱۵ کیلومتری جاده و جایی که مردم محلی خوردنی ها و صنایع دستی می فروشند.

دریاچه قو که یکی از زیباترین قسمت های جواهرده است. آلاچیق های کنار دریاچه، قایق‌های پدالی، عطر و بوی غذاهای شمالی و نسیم خنک دریاچه، بهترین فرصت برای رسیدن به آرامشند.   در کنار دریاچه قو، مجتمع اقامتی ای نیز وجود دارد. برای رسیدن به این دریاچه از مسیر اصلی جواهرده-رامسر، حدود ۲.۵ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم و خاکی، اما مناسب در پیش دارید تا به دریاچه برسید. فقط اینکه برای رسیدن به آن باید ورودی بپردازید.

بعد از گذشتن از جاده های پرپیچ و خم ، دیگر راه چندانی تا روستا ندارید. روستایی که دیگر چندان خبری از آن همه انبوه درختان در آن نیست و جایش را دشت ها و مراتع سرسبز گرفته. از آنجایی که روستای جواهرده یکی از محبوب ترین روستاها و ییلاقت شمالی است و مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته، با نظر مسئولان شهری رامسر در زمان‌هایی که پیک سفر زیاد است از مسافران مبلغی ورودی گرفته می‌شود تا صرف پاکسازی روستا از زباله و تهیه امکانات شود.

حالا چرا جواهرده روستای محبوبی است؟ به این دلایل: روستای جواهرده امکانات خوبی را برای مهمانانش فراهم کرده. به دلیل تعداد زیاد مسافران، ویلاها و هتل های زیادی در این منطقه ساخته شده که هرچند به ضرر بافت سنتی و محلی آن است ولی به مذاق مسافران خوش آمده. اگر دلتان هم نخواست در ویلاها و هتل‌ها بمانید می‌توانید از مردم محلی اتاق اجاره کنید. فقط اینکه برای اینکه شب را در چادر سر کنید باید تجهیزات و لباس گرم زیاد همراه داشته باشید که شب‌هایش حسابی سردند.

این مطلب را از دست ندهید:  مناطق پرگل ایران کجاست؟

از جاذبه های این روستا  از دشت ها و کوچه باغ هایش که بگذریم، مردم باصفای روستا هستند که دست ساخته ها، مرباها و ترشی های رنگارنگی که درست کرده اند را در گوشه و کنار روستا و بازارهای روباز محلی‌اش می‌فروشند. نمد، چادربافی و سفالگری از هنرهای مردم اینجاست که برای سوغات نیز بهترینند.

در زمان هایی که اکثر شهرها هوایی گرم و بیچاره کننده دارند، روستای جواهرده مامن امنی است. متوسط هوای این روستا در بهار و تابستان بین ۱۰ تا ۱۲ درجه است و همین آن را در زمره انتخاب ها قرار می‌دهد.

جواهرده، روستایی است با کوه‌های سربه فلک کشیده، مردم مهمان‌نواز و مهربان، طبیعتی بی‌مانند و حیواناتی که صدایشان روستا را پر کرده، جایی که هیچ کجا شبیه اش نیست.

برای دیدن هتل های رامسر اینجا را ببینید.

دسته بندی مطالب:جاذبه های گردشگری ایران

مطالب مرتبط :

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ