روز جهانی زمین پاک؛ چطور در سفر مراقب زمین باشیم

اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶
روز زمین

۲۲ آپریل روز جهانی زمین پاک است. روزی که خوب است به خودمان یادآوری کنیم زمینی که امروز در آن ساکنیم، امانتی است که از گذشتگان به دست ما رسیده و باید طوری زندگی کنیم که نسل‌های بعد هم بتوانند بی‌دغدغه در آن زندگی کنند. با بررسی آمارهایی درباره منابع زمین و مرگ‌ومیر به‌دلیل آلودگی آب و هوا به ضرورت تغییر شیوه زندگی پی خواهیم برد. نجات زمین کار دشواری نیست و همه ما با تغییردادن چند الگوی ساده در زندگی روزمره‌مان می‌توانیم بر سلامت زمین تاثیر چشمگیری بگذاریم. گردشگران هم با رعایت چند نکته می‌توانند به محافظت از زمین کمک کنند:

بلندشدن هواپیما

از پروازهای بدون توقف استفاده کنید

استفاده از پرواز چندان سازگار با محیط زیست نیست، اما برای برخی مسیرها ناچاریم با هواپیما سفر کنیم. در این صورت سعی کنیم با کمی تحقیق پروازهایی را انتخاب کنیم که تک مسیر باشند، زیرا هواپیماها هنگام بلند شدن و فرود آمدن بیشترین کربن را تولید می‌کنند. نکته دیگر درباره مسیرهای هوایی این است که هرچقدر بار بیشتری همراهمان باشد هواپیما کربن بیشتری تولید می‌کند، پس سعی کنیم سبک‌تر سفر کنیم.

غذای محلی

غذاهای محلی بخورید

مصرف کنسروها و غذاهای آماده زباله بیشتری تولید می‌کنند، از طرفی حمل و نقل این خوراکی‌ها باعث می‌شود کربن بیشتری تولید شود. همچنین با خرید از محلی‌ها به اقتصاد منطقه کمک می‌کنیم و از این طریق شاید افراد شهرهای کوچک کمتر به فکر مهاجرت بیفتند.

بازیافت زباله

زباله‌هایتان را بازیافت کنید

این‌روزها کمتر کسی زباله‌هایش را در طبیعت رها می‌کند، اما اینکه زباله‌ها را تفکیک کنیم کاری است که در سفر فراموش می‌شود. بعضی ازهتل‌ها تفکیک و بازیافت زباله‌ها را در برنامه‌هایشان می‌گنجانند. کمترین کاری که می‌توانیم طی سفر انجام دهیم این است که خودمان زباله‌های بازیافتی را تفکیک کنیم.

این مطلب را از دست ندهید:  اضطراب قبل از سفر و راه‌های مقابله با آن

خطر زباله برای حیات جانوری

مراقب حیات گیاهی و جانوری باشید

بارها شنیده‌ایم بی‌احتیاطی گردشگران باعث آتش‌سوزی جنگل‌ها شده و زندگی گیاهان و جانوران زیادی را نابود کرده است. همچنین بارها تصاویر جانورانی را که قربانی زباله‌های رهاشده در طبیعت شده‌اند، دیده‌ایم. باید حواسمان باشد کوچک‌ترین زباله‌ای که در طبیعت رها می‌کنیم می‌تواند جان یک موجود زنده را بگیرد. از طرفی شکار غیرمجاز و جابه‌جا کردن حیوانات و دور کردنشان از زیستگاه طبیعی‌شان می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به اکوسیستم منطقه وارد کند.

بطری های پلاستیکی

بطری شیشه‌ای آب همراه داشته باشید

صدها سال زمان لازم است تا یک بطری پلاستیکی آب تجزیه شود، علاوه بر این برای تولید این بطری‌های یکبار مصرف هزینه‌ زیادی صرف می‌شود. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای حفاظت از زمین نخریدن بطری‌های پلاستیکی آب است. وقتی در سفرید می‌توانید با همراه داشتن بطری‌های شیشه‌ای آب از خرید چندباره بطری‌های پلاستیکی پرهیز کنید.

ظروف یکبار مصرف رستوران

از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنید

در سفر ظرف و قاشق و چنگال خودتان را همراه داشته باشید تا مجبور نشوید از بسته‌های قاشق‌وچنگال پلاستیکی و ظرف‌های یک‌بار مصرف استفاده کنید.

دسته بندی مطالب:Uncategorized مهارتهای سفر

مطالب مرتبط :

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ